Jaké jsou typy pozemků | Svět Pozemků

Jaké jsou typy pozemků

Pokud chcete koupit nebo prodat pozemek, musíte nejprve vědět, o jaký typ pozemku se jedná. To má totiž zásadní vliv na jeho možnosti využití a cenu. Orná půda bude mít například mnohonásobně nižší cenu než pozemek určený pro výstavbu. O jaký typ pozemku se jedná zjistíte v katastru nemovitostí. Níže se dozvíte konkrétní příklady, které vám pomohou s orientací ve Světě pozemků.

Orná půda

Orná půda je určena pro zemědělskou produkci. Pěstování obilí, brambor a dalších základních surovin. V České republice tvoří tento typ pozemku přibližně 36 % celkové rozlohy země. Majitelé často pronajímají své pozemky zemědělcům, čímž získají pasivní příjem. Orná půda tak může být zajímavou investicí s pravidelným výnosem. Hodnota orné půdy se potom liší podle různých parametrů, jako například kvalita půdy, lokalita, poloha, půdní struktura a další. Všechny tyto faktory mají vliv na cenu při prodeji i pronájmu orné půdy. Užívání orné půdy a obecně zemědělských pozemků může být omezeno požadavky na ochranu půdy, jako je rotace plodin, způsob hnojení nebo použití pesticidů.

Trvale travní porost

​​Jedná se o typ pozemku, na kterém rostou trávy a byliny. Trvale travní porosty jsou rovněž významné pro zemědělskou produkci, jelikož se na nich pasou hospodářská zvířata a jsou zdrojem krmiva na zimní měsíce. V České republice tvoří trvale travní porosty asi 16 % celkové rozlohy země. Kromě toho mohou být trvale travní porosty využívány pro rekreační účely, jako je turistika nebo cyklistika. Celkově jsou možnosti využití poměrně široké, vždy musíte ale zohlednit vliv těchto aktivit na zachování přirozených ekosystémů, protože travní porosty představují útočiště pro mnoho živočišných druhů a mají vliv na kvalitu okolní půdy a vody. Cena takového pozemku se opět odvíjí od lokality, polohy, stavu a poptávky v dané oblasti.

Chmelnice

Chmelnice jsou obdobou vinic a slouží k pěstování chmele. Tradičními oblastmi pro pěstování chmele jsou Žatecko, Úštěcko a Tršicko. Počet a rozloha chmelnic od roku 1993 neustále klesá a jedná se tak o velice malý podíl pozemků s tímto účelem.

Vinice

Vinice jsou speciálním typem zemědělského pozemku, na kterém se pěstují révové keře, z nichž se získává víno. Vinice jsou v České republice nejen zdrojem vinařské produkce, ale jsou součástí kulturního dědictví země. Vinařství má důležitý význam pro regionální rozvoj, cestovní ruch a vytváření pracovních míst. Vinice jsou také zajímavým místem pro turisty, kteří se mohou seznámit s vinařskou tradicí a ochutnat místní vína. Největší podíl vinic se nachází na jižní Moravě, v oblastech jako jsou například Mikulovská, Velkopavlovická, nebo Znojemská vinařská oblast.

Ovocný sad

Sad je pozemek určený pro pěstování ovocných stromů a keřů. V České republice se sady nacházejí převážně v jižních a východních částech země, kde jsou příhodné klimatické podmínky pro pěstování ovoce. Ovocné sady jsou velmi důležité pro regionální ekonomiku, jelikož umožňují produkci džemů, sirupů, destilátů a dalších produktů. Jsou také důležité pro zachování biologické rozmanitosti, protože stromy a keře poskytují úkryt a potravu pro zvířata a hmyz. Ovocné sady lze také využívají k turismu, mnoho majitelů sadů nabízí možnost vlastního sběru ovoce, degustace vlastní pálenky nebo prohlídky s výkladem.

Zahrada

Tento pozemek je také určený k pěstování ovocných stromů a keřů, ale také zeleniny nebo květin. Kromě pěstování plodin lze zahrady využívat k rekreaci a odpočinku s rodinou nebo přáteli. V okolí městské zástavby je tak možné velice výhodně prodat i zahradu s malou rozlohou. Počet zahrad v žádaných lokalitách je velice omezený a poptávka je vysoká.

Vodní plocha

Veškeré vodní plochy jsou vedeny v katastru nemovitostí jako samostatně zapsané pozemky, a to i v případě, že jsou součástí jiného pozemku. Tyto vodní plochy mohou být přírodního původu jako například jezera, řeky, rybníky, mokřady a podobně, nebo umělého původu, jako rybníky, nádrže a kanály. Pro majitele pozemku, na kterém se nachází vodní plocha, to znamená, že musí dodržovat určitá pravidla a zákony týkající se ochrany vodního prostředí a hospodaření s vodou. Vodní plochy jsou v České republice velmi důležité z hlediska zdrojů pitné vody, zásobování vodou pro průmysl a zemědělství, ale také pro rekreaci a turistiku.

Lesní pozemek

Lesy pokrývají velkou část území České republiky, přibližně 34 % celkové rozlohy země. Mají velký význam pro zadržování vody, čištění vzduchu nebo jako útočiště pro zvířata. Jsou také zdrojem dřeva, které je využíváno v mnoha odvětvích a místem pro rekreační aktivity, jako je turistika, cyklistika, houbaření a lov. Lesy jsou chráněny zákonem a mají svůj vlastní správní systém. Pro zajištění udržitelného hospodaření s lesy jsou v České republice prováděny různé programy na podporu obnovy a ochrany lesů.

Zastavěná plocha a nádvoří

Tento typ pozemku je jediný, který slouží pro výstavbu budov. Katastrální zákon nezná termín stavební pozemek či stavební parcela. Z pohledu pozemků je oblast, na které stojí nějaká budova označena jako zastavěná plocha a zbytek parcely je označen obvykle jako zahrada. Pozemky určené k výstavbě mají největší hodnotu za metr čtvereční.

Pokud vás napadlo, že byste zvýšili cenu své zahrady tím, že ji prodáte jako stavební pozemek, zklamu vás. Není možné libovolně měnit využití pozemku a ze zahrady nebo louky udělat pozemek pro výstavbu. Pokud takovou úpravu chcete provést, musíte zažádat o změnu územního plánu na příslušném úřadě, který rozhodne, zda vám tuto změnu povolí. Tento proces se může protáhnout i na několik let a není jisté, že bude úspěšný.

Ostatní plocha

Ostatní plochy označují pozemky, které nejsou určeny pro ornou půdu, trvalý travní porost, lesy, vinice, ovocné sady ani chmelnice. Může se jednat o neobdělávanou půdu, mokřady, biologické koridory či poskytující prostor pro rozvoj specifických ekosystémů. Pozemky označené jako ostatní plochy mohou být také využívány pro silnice, chodníky, cyklostezky a další stavby dopravně technického charakteru. Obecně se jedná o plochu, která není určena pro obytné účely, ani pro zemědělské využití.

Většina pozemků slouží především pro zemědělské účely. Pokud vlastníte takový pozemek a nevyužíváte jej, můžete ho pronajmout zemědělci, který na něm bude vykonávat své podnikatelské aktivity. Musíte s ním ale uzavřít pachtovní smlouvu. K čemu slouží, se dozvíte v článku: Pronájem pozemku nebo pacht.

Pokud chcete svůj pozemek prodat, napište mi.

Další novinky

article.mainimg-alt

Kouzlo Halloweenu

Halloween, často známý jako Večer všech svatých, přináší každoročně vzrušující mix strachu, radosti a kreativity.

Přečíst

nejnovější
nejnovější

31.10.2023

article.mainimg-alt

Vodní síla české krajiny

Vodní nádrže hrají v České republice zásadní roli, a to nejenom z hlediska zásobování vodou a energetiky.

Přečíst

19.10.2023