Pronájem pozemku nebo pacht?
Chcete investovat do půdy a získat pravidelný příjem z jeho nájmu? Dejte si pozor, abyste to provedli správně. Pokud například vlastníte louku, kde nabízíte dlouhodobé parkování karavanů, uzavíráte se zájemci nájemní smlouvu. Pokud se ale jedná o pole, na kterém nájemník pěstuje plodiny pro vlastní užitek, musíte spolu uzavřít pachtovní smlouvu.
Co je pachtovní smlouva
Pachtovní smlouvy se týkají především orné půdy, pastvin, vinic a dalších zemědělských pozemků. Vztahují se ale také na lesy, vodní plochy nebo lomy. Základním principem pachtu je, že pozemek nájemce nejen využívá, ale náleží mu právo na výnosy a plody, které z užívání pozemku vzejdou. To umožňuje zemědělcům, kteří nemají vlastní pozemky, aby si je pronajali a využívali je pro své zemědělské činnosti.
Jak se určí výše nájmu
Majitel pronajímá zemědělci svůj pozemek za předem dohodnutou cenu neboli pachtovné. To se obvykle platí jednou ročně a vypočítá se na základě rozlohy pozemku, jeho polohy, kvality a průměrné výše pachtovného v dané oblasti. V České republice se roční pachtovné pohybuje v rozmezí 3.000-5.000 Kč za 1 hektar pozemku.
V posledních letech se bohužel vztahy mezi majiteli pozemků a zemědělci začínají obecně zhoršovat. Majitelé pozemků se snaží zvyšovat pachtovné z důvodu zhoršení ekonomické situace, nicméně zemědělci nemohou na zvyšování cen reagovat tak rychle.
Jelikož také mnoho majitelů uzavírá pachtovní smlouvy na velmi krátkou dobu, například na jeden rok, způsobuje to zemědělcům komplikace, které ohrožují jejich podnikání. Je důležité v pachtovní smlouvě jasně definovat podmínky a délku trvání tak, aby to vyhovovalo oběma stranám.
Podmínky v pachtovní smlouvě
Zemědělci mají často možnost získat dotace z Evropské unie, které mohou být významnou podporou pro jejich podnikání. Tyto dotace se obvykle vztahují k ploše pozemku a jsou poskytovány zemědělcům, kteří splňují stanovené podmínky. Například je třeba, aby se pozemek využíval ke konkrétním zemědělským činnostem nebo, aby se na něm dodržovaly určité environmentální a sociální standardy.
Je tedy důležité, aby pachtovní smlouva a její podmínky umožňovaly využívání pozemku pro zemědělské aktivity, které jsou v souladu s požadavky Evropské unie. Pachtování pozemků je nezbytné pro udržení zemědělské produkce v České republice.
Jedná se pouze o vzorovou smlouvu na dobu neurčitou, která nemůže odrážet veškeré okolnosti spojené s individuálními potřebami smluvních stran. Vzorový dokument nemůže nahradit individuální konzultaci s advokátem.